muay thai (boks tajski)

Muay Thai (tajski boks) - styl sztuk walk, pochodzący z Tajlandii. Bazę muay thai stanowią techniki ze starodawnego stylu muay boran. Na samym początku walki odbywały się bez ochraniaczy, z czasem dodana była tradycja nakładania bandażów, która przetrwała do dzisiaj. Oprócz tego pokonany zawodnik mógł zostać zabity podczas walki, lub zostawał mocno pobity. Muay thai charakteryzuje się mocnymi pozycjami, silną obroną i bardzo silnymi ciosami, zadawanymi rękami jak i nogami.

Istnieją dwa rodzaje: muay lak i muay kuey. Pierwszy z rodzajów posługuje się silnymi uderzaniami, związanymi z wolnym poruszaniem się, natomiast drugi uczy uników, szybkiego poruszania się i szerokich uderzeń. Ręce pomagają podczas walki, ale nie są główną bronią. Technika i metoda walki polega na mocnych i silnych uderzeniach nogami i łokciami, to właśnie one stanowią główną broń w muay thai. Oprócz tradycji wiązania bandażów, do dzisiaj przetrwała też tradycja tańca i modlitwy tuż przed walką.

Dzisiaj ta sztuka walki jest bardzo popularna. Wiele osób trenujących ten styl walczy zawodowo i utrzymują się z tego. Muay thai jest obowiązkowym elementem dla nauczania w wojsku Tajlandii. Szeroko stosuję się muay thai w walkach MMA. Zawodnicy reprezentujący ten styl zajmują czołowe miejsca w turniejach K-1. Co ciekawe tajski boks uważa się za najbardziej pasujący do walki na ulicach.

Szeroką popularność przyniosły mu też filmy: Ong Bak (3 części), Kickboxer, Quest.

 
Klub Sportów Walki KO Opoczno