piłka ręczna

Piłka ręczna jest sportem, który uprawiają mężczyźni i kobiety na całym świecie. W meczu biorą udział dwie drużyny składające się z 12 zawodników, przy czym tylko 7 z nich przebywa na boisku. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby bramek za pomocą piłki, która rozgrywana jest rękami. Zawodnicy nie mogą trzymać piłki podczas poruszania się po boisku, ponieważ wymagane jest jej kozłowanie. Mecze piłki ręcznej rozgrywa się na boisku mającym kształt prostokąta o wymiarach 40x20m. Po przeciwległych stronach boiska znajdują się bramki o szerokości 3m i wysokości 2m. Boisko jest podzielone na dwie strefy ? pierwsza z nich nazywana jest polem bramkowym, a drga polem gry. Na polu bramkowym może przebywać wyłącznie bramkarz. W piłce ręcznej obowiązują ściśle określone zasady gry. Za ich łamanie drużynie przeciwnej przyznawane są rzuty wolne i rzuty karne. Mecz składa się z dwóch połówek, z których każda trwa 30minut. Pomiędzy nimi jest 10-minutowa przerwa. Czasem konieczne jest rozegranie dogrywki która wynosi 5 minut.