piłka wodna

Piłka wodna jest najstarszą wodną dyscypliną olimpijską. W zespołach znajduje się po 7 zawodników, a mecze rozgrywane są na basenie pływackim o głębokości przynajmniej 180cm. Wyznacza się na nim pole gry i ustawia bramki. Zwycięża ta drużyna, która zdobędzie większą ilość bramek. Największą popularnością piłka wodna cieszy się w Europie. Jest to dyscyplina uprawiana w ponad 100 krajach, a wśród drużyn są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Czas gry wynosi 4x8 minut, a w połowie spotkania jest 5-minutowa przerwa. Zasady gry nie są trudne. Każdy z zawodników może dotykać piłki wyłącznie jedną ręką. Zabronione jest stanie na dnie basenu, choć wyjątkiem są mecze rozgrywane na basenach płytkich. Trzecie przewinienie wyklucza gracza z meczy, a w przypadku tzw. przewinień głównych wykluczenie jest natychmiastowe. Do przewinień głównych zaliczane jest przeszkadzanie w rzucie wolnym, podtapianie zawodnika bez piłki, czy umyślne wchodzenie napastnika w kontakt z obrońcą. Z gry wykluczani są też zawodnicy, którzy zachowują się niesportowo.