rugby

Rugby to całą grupa drużynowych sportów, które łączy wspólne pochodzenie. Najpopularniejszą odmianą tego sportu jest rugby union. Zasady tej gry nie są specjalnie skomplikowane. Na boisku zmagają się dwie 15-osobowe drużyny, których zadaniem jest umieszczenie piłki w polu punktowym przeciwnika. Ta drużyna, której się to uda, otrzymuje 5 punktów. Dodatkowe punkty można zdobyć za tzw. podwyższenie, trafienie do bramki w czasie otwartej gry, a także z przyłożenia karnego i z kopu karnego. Mecz rugby składa się z dwóch połów trwających po 40 minut. Pomiędzy nimi jest 5 minut przerwy, ale zawodnicy w tym czasie nie opuszczają boiska. Maksymalne wymiary boiska to 100x70m, a na obu jego końcach znajdują się bramki oraz usytuowane za nim pola punktowe. Do gry używana jest piłka, której popularna nazwa to jajo. Każda drużyna rugbystów jest podzielona na dwie podstawowe formacje ? atak oraz młyn. Młyn składa się z 8 zawodników, od których w dużej mierze zależy moment rozpoczęcia ataku. Atak to zawodnicy z numerami od 9 do 15. Każdy z nich ma przydzieloną inną rolę podczas wykonywania ataku. W rugby można grać zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie ? jest to sport, który można szybko polubić.